Translate

czwartek, 10 października 2013

11.10.2013r

Acanthoscurria geniculata

INFORMACJE

  Ptasznik zwany białokolanowym z natury jest bardzo spokojny, polecany dla początkujących. Należy do rodziny ptasznikowatych. Występuje w tropikalnych lasach Brazylii. Prowadzi naziemny tryb życia. Jest jednym z największych ptaszników, długość jego ciała sięga 7-9 cm, z rozprostowanymi odnóżami nawet 20cm. Samce żyją ok. 1,5 roku od ostatniej wylinki (3-4 lata od wyklucia), natomiast samice nawet 18-20lat. Pająk ten posiada dymorfizm płciowy czyli nie ma różnicy w ubarwieniu samca i samicy. Samca można rozpoznać dopiero po ostatniej wylince gdyż pojawiają się na nagogłaszczkach narządy kopulacyjne oraz na pierwszej parze odnóży haczyki.

WYGLĄD

  Przez całą długość odnóży prócz femur biegną białe prążki i stosunkowo grube obwódki w okolicy kolan. Odwłok ma kolor czarny i porośnięty jest czerwonymi włoskami.

HODOWLA

  Terrarium powinno mieć wymiary nie mniejsze niż 30x30z35. Około 5-10cm podłoża głównie torf lub włókno kokosowe. Zalecane jest używanie czerwonej lampki grzewczej (gdy konieczne jest dogrzanie terrarium). Temperatura powinna wynosić 24-28°C (w nocy 1-2°C mniej ), a wilgotność 70-80%. Hodowla grupowa jest niewskazana ze względu na zbyt dużą agresję tych zwierząt przejawiającą do siebie na wzajem (są kanibalami ). Karmimy je żywą karmą odpowiednią do ich wielkości np. małe ptaszniki karmimy wylęgiem karaczana czy świerszcza, lub pociętymi na kawałki larwami mącznika. Dorosłym osobnikom podajemy duże świerszcze, szarańczę czy karaczany, można także podać ćmy czy motyle.

 ROZMNAŻANIE

  Przed kopulacją należy nakarmić ptaszniki, aby uniknąć zjedzenia samca przez samicę. Samica po 100-130 dniach buduje kokon. W kokonie znajdować się może do 1000 młodych.

ZAGROŻENIA

  Samo ugryzienie geniculaty nie jest groźne, ponieważ posada ona słaby jad (porównywalny z jadem pszczoły). Problem pojawia się gdy ktoś jest uczulony na ten jad. A gdy już dojdzie do ugryzienia nigdy nie wysysaj jadu doustnie oraz nie zakładaj żadnych opasek uciskowych ponieważ jad ptasznika wnika głęboko w tkankę i jest to bez celowe. Zażyj wapno, w razie dalszych komplikacji idź do lekarza, wezwij karetkę. Po ukąszeniu ptasznika mogła wdać się zakażenie gdyż na szczękoczułkach ptasznika mogły znajdować się różne zarazki. Rany nie dezynfekujemy żadnym alkoholem. 

MOJE DOŚWIADCZENIE 

  Był to mój pierwszy zakupiony ptasznik obecnie posiadam 2 sztuki. Obie dobrze się rozwijają oraz są bardzo żarłoczne. Moje A.geniculaty są dość agresywne... co jest rzadko spotykane, ale jak to wiadomo nie można ufać nawet najukochańszemu pająkowi. Powiecie jak można przyzwyczaić się do tego stworzenia, mnie się udało traktuje je jak wy traktujecie swoje zwierzątka domowe np.szczurka czy chomika. Może nie prowadzą zbyt ciekawego trybu życiowego ale są momenty dla których warto je mieć np. karmienie,wylinka czy pajęczynowanie.  Parę zdjęć z mojej hodowli:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz